Blog

Güncel yazılarımızı ve
önerilerimizi takip edin.

GERİ

Üye Kayıt Defteri Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Üye kayıt defteri, dernekler kurulduktan sonra tasdik ettirilmesi mecburi olan dört defterden biridir. Bu defter dolana kadar kullanılıp, dolduktan sonra yenisi tasdik ettirilir. Her yıl tasdik ettirilmesi gereken bir defter değildir. Bu deftere derneğin asil üyeleri kaydedilir. Fahri üye, onursal üye tiplerindeki üyeler bu defterde yer almaz. Her bir sayfaya bir resmi üye kaydedilir ve sayfa numarası o üyenin üye numarası olur.

Birçok derneğin yaptığı hata; üyelerin direkt bu deftere kaydedilmesidir. Oysa ki önce üye olmak isteyen kişi üye başvuru formunu doldurma, sonra yönetim kurulu üyenin başvurusunu bir yönetim kurulu kararıyla kabul etmeli, ondan sonra üye kayıt defterine kayıt edilmelidir. Üyeyi deftere kaydederken üst kısımdaki “üye kimlik ve adres bilgileri” bölümü eksiksiz doldurulmalıdır. Fotoğraf yapıştırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca mutlaka üyeliğe giriş tarihi yazılmalı ve var ise üyelikten çıkış tarihi de doldurulmalıdır. Burada kurucu üyelerin üyeliğe giriş tarihi derneğin kurulduğu tarih, daha sonra üye olan kişilerin üyeliğe giriş tarihi ise yönetim kurulu karar tarihidir.

Bu defter de diğer dernek defterleri gibi tükenmez kalemle doldurulmalı, karalama, tipeksleme yapılmamalı, yanlış yazılan kısımların tek çizgi ile üstü çizilmeli, doğrusu altına veya üstüne anlaşılır şekilde yazılmalıdır.

Defterin alt kısmındaki “açıklama” ve “aidatlar” bölümlerini doldurmak zorunlu değildir.

Daha Fazlası İçin

Hiçbir özellik kısıtlaması olmadan 14 gün ücretsiz deneyin.

14 GÜN ÜCRETSİZ DENEYİN

Dernx, bir STK Master Danışmanlık Limited Şirketi projesidir. Tüm görsel ve yazılımsal ürünler korunmaktadır.